Bitcoin – kryptowaluta, w którą inwestuje cały świat

Media – i to nie tylko te zajmujące się nowoczesnymi technologiami lub portale ekonomiczne – regularnie podają informacje dotyczące wartości bitcoina. Co chwilę możemy przeczytać o spadku kursu tej waluty lub jego spektakularnym skoku. Czym jest ten budzący emocje „elektroniczny pieniądz”? Jak to się stało, że debatuje o nim nawet amerykański senat?

Bitcoin – skąd się wziął i jak działa

Blisko 10 lat temu Satoshi Nakamoto – anonimowy programista (lub grupa programistów ukrywająca się pod tym pseudonimem) stworzył oprogramowanie Bitcoin i udostępnił je w Internecie. Rozwiązanie zostało zaprogramowane tak, by działać w oparciu o moc obliczeniową dużej sieci urządzeń bez centralnego serwera, który by je kontrolował.
Najprościej – bitcoin (bitmoneta) to cyfrowa waluta, czyli pieniądz kontrolowany i przechowywany przez sieć komputerów połączonych przez Internet. Trzeba jednak podkreślić, że w rzeczywistości bitcoin nie jest walutą jak dolar, euro czy jen (stąd bywa często określany jako kryptowaluta). To raczej sposób dokonywania płatności, bardziej podobny np. do systemu PayPal. Rozwiązanie to pozwala przechowywać pieniądze, a także płacić nimi, wymieniać je i przenosić równie tanio i szybko, jak dzieje się to z wysyłaniem e-maili.

Aby wykonać transakcję, jeden użytkownik rezygnuje z posiadania bitcoinów na rzecz drugiego, wykorzystując w tym celu generowany automatycznie, unikatowy kod. Jednocześnie osoba taka musi znać publiczny klucz do portfela użytkownika, któremu chce „przelać” bitcoiny. Informacje o transakcji są ogłaszane w Internecie do wiadomości innych użytkowników. Ich społeczność sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych (a właściwie algorytmów matematycznych) oraz liczbę przekazywanych środków przed jej zaakceptowaniem.

Jak pozyskać bitcoiny


Elektroniczna waluta pozyskiwana jest z użyciem skompilowanych algorytmów „wykopujących monety”. Liczba monet, które mogą zostać wygenerowane, jest ograniczona (określona na 21 milionów). Pierwsza niewielka ich liczba została wygenerowana wraz z rozpowszechnieniem systemu. Kolejne uzyskuje się, angażując moc obliczeniową swojego własnego komputera w wirtualne kopalnie monet. Monety pochodzą z rosnącej, wydobywanej puli oraz z dobrowolnych prowizji z przelewów dokonywanych przez innych użytkowników. Obecnie bitcoiny można również po prostu kupować za realne waluty.
Bitcoin nie ma żadnej reprezentacji fizycznej, zabezpieczenia w złocie czy innym kruszcu. Generowany jest przez oprogramowanie tworzone w modelu open source, które kontrolują przez osoby prywatne. Mogą one zmieniać działanie systemu, o ile większa część liczącej kilka tysięcy osób społeczności wyraźni na to zgodę. Co za tym idzie, wartość bitcoin bazuje na społecznym zaufaniu. 

Wartość na rynku

Skąd więc bierze się w ogóle wartość bitcoina? Wynika ona z chęci posiadania bitcoina przez użytkowników. Pragnienie ich posiadania dodatkowo stymuluje fakt, że liczba wirtualnych monet jest ograniczona i że ich produkcja zakończy się w 2140 roku. Prawdopodobnie po zakończeniu edycji wartość bitcoina będzie jeszcze rosła, mimo że jego liczba na rynku pozostanie już stała.
Założenie swojego wirtualnego portfela bitcoinów jest związane z otrzymaniem specjalnego, złożonego klucza składającego się z cyfr i liter, który jest niezbędny do wzięcia udziału w transakcjach. Portfel może być instalowany na komputerze, tablecie czy w telefonie, ale można korzystać z niego również bez instalacji, on-line.
Obecnie rośnie liczba miejsc, gdzie można zapłacić bitcoinami. Zwykle jest to forma płatności możliwa przy usługach – od dostawy pizzy po operacje plastyczne. Zapłata bitcoinami w takich miejscach odbywa się smartfonem lub tabletem, zbliżeniowo, z wykorzystaniem specjalnego kodu, który przypomina kod kreskowy (kod QR).

grafika_artykul_bitcoin_2.jpg


Bitcoin nie jest jedyny

Najpopularniejszy jest bitcoin, jednak istnieje kilkaset innych kryptowalut, które określa się mianem „altcoiny” (alternatywne coiny). Obecnie notowanych jest ponad 1300 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach). Do najbardziej znanych należą: ethereum, bitcoin cash, ripple, litecoin, IOTA, cardano, dash, NEM, monero, bitcoin gold. Istnieją też plany zbudowania na planie kryptowaluty rynku prognostycznego.

Wirtualna waluta, realny sukces

Skąd tak duża popularność, bądź co bądź, kontrowersyjnej waluty? Dlaczego liczba transakcji dokonywanych w sieci przy jej użyciu stale rośnie? Duży wpływ ma na to fakt, że bitcoin pozwala na dokonywanie operacji bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Transakcje odbywają się bez żadnych pośredników, bez udziału osób trzecich, bez nadzoru. Dzięki temu wszelkie operacje finansowe mogą być w pełni anonimowe. Przysparza to elektronicznej walucie popularności, ale i budzi kontrowersje, bo ułatwia pranie brudnych pieniędzy oraz dokonywanie innych nielegalnych płatności. Wśród zalet jest możliwość wykonywania transakcji międzynarodowych, które są nie tylko błyskawiczne, ale i bezpłatne, gdyż nie zapłacimy za nie prowizji, co daje im przewagę w porównaniu z tradycyjnymi przelewami.

Coraz ważniejszy środek płatniczy

Obecności bitcoina oraz pozostałych kryptowalut na rynku nie sposób już ignorować. Potwierdza to m.in. debata na ich temat w amerykańskim senacie. John Clayton, prezes SEC (Securities and Exchange Commission) i J. Christopher Giancarlo z CFTC (Commodities Futures Trading Commission) odpowiadali na pytania zadawane przez senatorów. Tłumaczyli, na czym polega fenomen cyfrowych walut i jaki mają do nich stosunek. Podczas spotkania podkreślili, że należy traktować wirtualne waluty rozważnie i przemyślanie, a nie lekceważąco. 
Przykładem tego, że bitcoin nie jest bezużytecznym wymysłem jest fakt, że jest obecnie używany w systemie transportowym oraz logistycznym w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja wirtualnych walut na polskim rynku jest odmienna. Komisja Nadzoru Finansowego wpisała już kilka podmiotów obracających kryptowalutami na listę ostrzeżeń publicznych oraz rozpoczęła sprawdzanie pod ich kątem regulaminów giełd.

Opracowanie własne.


Źródła:
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/bitcoin-i-kryptowaluty-do-regulacji-debata-w-senacie-usa/r8c1rln
  • https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bitcoin-spada-to-znaczy-ze-zaraz-znowu,239,0,2397935.html 
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/bitcoin-ethereum-ripple-odbicie-kryptowalut-luty-2018/npg1y5c 
  • http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/11/bitcoin-survival-guide/all/
  • http://bitcoin.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: