Khan Academy - darmowy korepetytor w Twoim domu

Nie ma chyba rodziców czy dziadków, którzy nie marzyliby o tym, by ich dzieci czy wnuki odniosły w życiu sukces. Myśląc o tym, z nadzieją spoglądamy na szkołę, gdyż to tu, uważamy, powinny zostać zaszczepione w nich cechy i wiedza, które w osiągnięciu tego sukcesu pomogą.

Tymczasem nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Na efekty nauczania wpływa więcej czynników niż 45 minut lekcji z danego przedmiotu, choćby najlepiej przeprowadzonej. Wystarczy, że uczeń ma zły moment, nie jest skoncentrowany, że coś odwróciło jego uwagę - i już to, co powiedział nauczyciel, nawet ten najbardziej lubiany i najmądrzejszy, umyka. Nie ułatwia nauki też to, że nasze dzieci są różne, że każde uczy się w swoim tempie i każde przyswaja wiedzę na swój sposób.
Właśnie z chęci sprostania trudnościom związanym ze zbiorową, publiczną edukacją, narodziła się Khan Academy. Założona przez jednego człowieka, Sala Khana, absolwenta MIT i Harvardu, bezpłatna, przyjazna i wspierająca platforma do nauki, która szybko podbiła świat. Do korzystania z niej zaproszone są zarówno dzieci, jak i ich rodzice i nauczyciele.

Uczniowie znajdą tam trzy rodzaje pomocy: filmy wideo, interaktywne ćwiczenia oraz artykuły podsumowujące, wszystko to objęte systemem nagród i odznak, które można zbierać jako swego rodzaju portfolio zdobytej wiedzy. Rodzice i nauczyciele zaś mają tu do dyspozycji narzędzia do monitorowania  postępów uczniów - w tak zwanym portalu trenera.

Edukacja online to narzędzie coraz bardziej popularne na świecie. Globalnie z Khan Academy skorzystało do tej pory około 60 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy rozwiązali do tej pory 10 miliardów zadań na platformie. Angielskie filmy Khan Academy na YouTube oglądane są około milion razy dziennie. W Polsce Akademia Khana jest obecna od 2011 roku i liczba osób korzystających z jej zasobów ciągle rośnie. Ze 150 tysiącami użytkowników miesięcznie, którzy rozwiązują około miliona zadań i pół milionem odsłon filmów na YouTube w tym samym okresie, polskie zasoby Khan Academy należą do najszybciej rozwijających się zasobów nieanglojęzycznych.
 


Polskie treści Khan Academy powstają dzięki wysiłkom prowadzonej przez prof. Lecha Mankiewicza Fundacji Edukacja dla Przyszłości, koordynującej pracę wielu wolontariuszy i oficjalnych tłumaczy. Merytorycznie tworzeniem materiałów w języku polskim zajmują się doktoranci i pracownicy naukowi PAN i uczelni wyższych (UJ, UW, PW), będący ekspertami w danych dziedzinach. Efektem ich pracy są m.in. takie filmy jak ten o funkcjach trygonometrycznych - dostępny tutaj, czy o wiązanich chemicznych - dostępny tutaj

Dlaczego Khan Academy może pomóc?

Dziecko, które czegoś nie rozumie, może obejrzeć film dotyczący wybranego zagadnienia, zatrzymać go, cofnąć, obejrzeć jeszcze raz. Może następnie obejrzeć kilka kolejnych filmów opisujących przykłady zastosowania tego samego pojęcia, bo przecież nie każde dziecko myśli tak samo i nie każdemu w tym samym momencie otworzy się ta najważniejsza klapka w głowie: nareszcie rozumiem! Następnie może ono sprawdzić swoją wiedzę i ugruntować ją, wykonując ćwiczenia on-line. Odpowiedzi są sprawdzane automatycznie, więc od razu wiadomo, gdzie zadanie zostało wykonane dobrze, a gdzie był błąd. System, co ważne, nagradza za postępy i dopinguje do nauki “do skutku”, to znaczy do opanowania materiału w 100 procentach, tak, by w umyśle dziecka nie tworzyły się dziury i zaległości. Stąd, jeśli stwierdzi braki w wiedzy z danego zakresu, platforma podpowie, do których pojęć uczeń może wrócić, by przećwiczyć je dokładniej.

Nie chcemy zwalniać dzieci i młodzieży z myślenia. Khan Academy działa po to, by mobilizować je do samodzielnej nauki i budować w nich przekonanie, że dadzą radę, że potrafią, że błąd czy porażka to po prostu zwykła, codzienna okoliczność na drodze do osiągnięcia celu” - mówi prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, kurator zasobów Khan Academy w języku polskim, założyciel Fundacji Edukacja dla Przyszłości.


Khan Academy po polsku to w tej chwili rozbudowane treści edukacyjne z dziedzin takich jak matematykafizyka, chemia, biologia, kursy programowania i algorytmów oraz stale rozwijający się dzięki wsparciu wolontariuszy dział nauk humanistycznych: kurs filozofii, gramatyki języka angielskiego, historii i historii sztuki. Dla tych uczniów, którzy chcą studiować w Stanach Zjednoczonych, Khan Academy oferuje - oczywiście w języku angielskim - bezpłatną platformę przygotowującą do egzaminu SAT. KA posiada  także swój kanał na YouTube, na którym umieszczane są filmy wideo, w kanale KhanAcademyPolski. Znaleźć ją można także na Facebooku, jako KhanAcademyPoPolsku.

Materiały Khan Academy po polsku powstają dzięki wysiłkowi wolontariuszy i darczyńców, wspierających Fundację Edukacja dla Przyszłości. Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego, można więc przekazać jej 1% podatku, a także darowiznę, którą można odliczyć od podstawy opodatkowania. Można też po prostu objąć patronatem jeden z jej działów.

dr hab. Lech Mankiewicz
dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i koordynator Khan Academy w Polsce

Fizyk, astrofizyk, ale także popularyzator nauki i Przyjaciel Szkoły oraz superbelfer - entuzjasta cyfrowej edukacji.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: