Szkoły w całej Polsce powiedziały "NIE DLA SMOGU!"

W marcu zakończyła się kampania społeczna „NIE dla smogu!”, prowadzona z inicjatywy firmy LIBRUS, dostawcy najpopularniejszego dziennika elektronicznego w Polsce. W akcję włączyły się szkoły z całej Polski. O jej skali mówią liczby: kilkadziesiąt projektów szkolnych i gminnych na terenie kraju, ponad 860 tys. osób objętych kampanią informacyjną i ponad 700 prac zgłoszonych do konkursu, który towarzyszył kampanii.

Kampania społeczna „NIE dla smogu!” trwała od listopada 2017 roku. Jej głównym celem było budowanie świadomości na temat stanu powietrza w Polsce i zagrożeń, jakie jego słaba jakość niesie dla zdrowia. Partnerami akcji byli: Polski Alarm Smogowy, Głos Nauczycielski, indywidualni.pl oraz firma Philips.
Z ankiety, którą przeprowadziliśmy w lutym 2017 roku wśród uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli wynikało, że większość z nich o problemie smogu dowiedziało się z mediów. 80% uczniów zgodnie stwierdziło, że stanowi on duże zagrożenie dla zdrowia, ale tylko 20% przyznało, że o tym temacie rozmawiało z nauczycielami – mówi Marcin Kempka, prezes firmy LIBRUS. – Wierzymy, że tylko wspólnie możemy budować świadomość na temat obecnego stanu powietrza w Polsce, dlatego stworzyliśmy akcję „NIE dla smogu!”, w którą zaangażowaliśmy zarówno uczniów, jak i rodziców oraz nauczycieli.

W ramach akcji przygotowano specjalną stronę www.NIEdlaSMOGU.librus.pl, a w nim materiały edukacyjne i dydaktyczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wśród nich znalazły się gotowe scenariusze lekcji, gry edukacyjne, infografiki do wykorzystania podczas zajęć oraz artykuły na temat edukacji ekologicznej i tego, jak chronić nasze zdrowie.

W kampanię włączyły się szkoły w całej Polsce. Na przykład Uczniowie w Bobrownikach oraz Dobieszowicach (woj. śląskie) postanowili uświadomić na temat zagrożeń związanych ze smogiem mieszkańców okolicznych sołectw, umieszczając na tablicach z ogłoszeniami własnoręcznie zrobione plakaty.  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach (woj. dolnośląskie) na szkolnym korytarzu zorganizowali wystawę prac dotyczących jakości powietrza w Polsce. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej (woj. lubuskie) rozwiązywały rebusy i krzyżówki oraz wymyślały ekologiczne hasła, utrwalając swoją wiedzę na temat smogu. Ich starsi koledzy z gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane podczas zebrań z rodzicami. W Ustroniu (woj. śląskie) w akcji udział wzięła grupa mieszkańców zrzeszona w inicjatywie Ustroński Alarm Smogowy. Prowadzili oni warsztaty dla szkół i przedszkoli, wykorzystując materiały przygotowane przez firmę Librus. Największym zaangażowaniem ze strony najmłodszych cieszyła się opowieść o „Chorym domku”, a w konkursie zorganizowanym w oparciu o tę bajkę złożono 100 prac dowodzących, że najmłodsi doskonale wiedzą, czym nie wolno palić w domowych kotłach i piecach. To tylko niektóre z przykładów pokazujących, jak szerokim echem odbiła się organizowana przez firmę Librus kampania społeczna.

Zależało nam, aby w akcję zaangażować nie tylko szkoły, ale także rodziców. Tak, aby o problemie smogu mówiło się także w domach, w których niejednokrotnie pali się śmieciami, plastikowymi butelkami i innym groźnymi po wrzuceniu do pieca rzeczami – podkreśla Marcin Kempka. Dlatego akcji towarzyszył konkurs skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ich rodziców. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej ilustrującej podejmowane przez rodzinę działania na rzecz walki ze smogiem. Napłynęło ponad 700 zgłoszeń: rysunki, kolaże, wycinanki, a nawet całe gry. Nagrodą główną były materiały plastyczne oraz oczyszczacze powietrza, które ufundowała firma Philips – partner kampanii.


Najbardziej aktualne artykuły: